BAZA WIEDZY


kategoria:


Przykładowe użycie wizualizera i tablicy interaktywnej na przykładzie wizualizera Lumens i oprogramowania RM Easiteach


Wizualizer, jedno z najbardziej niedocenianych narzędzi edukacyjnych, może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest idealna współpraca z tablicami lub monitorami interaktywnymi. Aby rozpocząć prezentacje z użyciem wspomnianych narzędzi multimedialnych  należy dokonać kilku wstępnych czynności.

W tym przypadku zaprezentowane będzie użycie przy wykorzystaniu oprogramowania Ladibug (dołączanego do wizualizerów Lumens) oraz RM Easiteach (oprogramowanie do tablic/monitorów interaktywnych m.in. Avtek czy CTOUCH).

Krok 1. Instalacja oprogramowania

W przypadku gdy nie posiadamy zainstalowanego oprogramowania musimy przejść przez proces instalacji. Oprogramowanie w większości przypadków dołączane jest na płycie, jednak zazwyczaj mamy możliwość ściągnięcia najnowszej wersji ze strony internetowej. W przypadku RM Easiteach musimy przygotować wcześniej klucz licencji, który jest niezbędny do uzyskania pełnej wersji.

Ladibug

Najnowsza wersja dostępna jest na stronie http://www.lumens.com.tw/en/download.php (po wejściu na stronę wybieramy model posiadanego wizualizera Lumens, a następnie wchodzimy na zakładkę „Software & Driver”.

RM Easiteach

Najnowsza wersja dostępna jest na stronie http://www.easilearn.com/global/EasiteachDownloadRegistration.aspx  , gdzie musimy uzupełnić informacje na temat szkoły oraz wpisać klucz licencji. WAŻNE – klucz licencji wpisujemy bez spacji. Po uzupełnieniu danych za pomocą przycisku „Continue” przechodzimy do strony pobierania.

Krok 2. Podłączanie

Wizualizer oraz tablicę interaktywną podłączamy do komputera. W przypadku gdy korzystamy z tradycyjnej tablicy interaktywnej pamiętamy również  o podłączeniu projektora do komputera (poniżej przykładowy schemat).

 

Krok 3. Oprogramowanie

Uruchamiamy Ladibug aby uzyskać obraz z wizualizera, a następnie uruchamiamy RM Easiteach aby uzyskać rozszerzony dostęp do robienia na obrazie wyświetlanym na ekranie.

W RM Easiteach otwieramy nowy dokument, następnie w menu wyszukujemy ”Tryby Wyświetlania” gdzie zaznaczamy opcje „Tryb Szkła”.

 

Po obu stronach ekranu zobaczymy małe przyciski z logo RM Easiteach, po naciśnięciu wysunie nam się belka z opcjami edycji ekranu. Przechodzimy do aplikacji Ladibug gdzie wyświetlany jest obraz z wizualizera.

Na rozsuwanym menu wybieramy pożądane opcje i nanosimy notatki na wyświetlany ekran przy użyciu palca za pomocą tablic interaktywnej. Obraz jest na żywo, więc mamy mozliwośc np. podmiany obiektów kręconych przez wizualizer, błyskawiczne kasowanie/dodawanie notatek itd.

 

 

 

Co więcej – aby uzyskać dostęp do większej ilości narzędzi edycji możemy przenieść obrazu do głownego okna edycji w programie RM Easiteach. W wysuwanym pasku klikamy ikonę aparatu w przerwyanym kwadracie, a następnie opcję zrzut ekranu, potem wskazujemy aplikację do której chcemy wkleić zrzut – nie musi być to Rm Easiteach - możemy wkleić obraz w postaci pliku graficznego np. do MS Word lub Power Point.

 

 

Krok 5. (BONUS) Nagrywanie wideo

Dzięki aplikacji Ladibug możemy nagrać czynność np. nanoszenia notatek lub rysowania w formie pliku wideo.

W panelu sterowania Ladibug wybieramy Opcje 
gdzie możemy zaznaczyć nagrywanie dżwięku (na obrazku opcja ta jest wyłączona)

 

 

 

 

Nastepnie włączamy tryb kamery
w minipanelu, który się pojawi naciskamy przycisk nagrywania (czerwona kropka). Obraz jest nagrywany.

 

Gdy chcemy zakończyc nagrywanie wciskamy przycisk stop na minipanelu.

 

Aby zamknąć minipanel klikamy ponownie przycisk kamery

 

WAŻNE – pomimo, że powyższe działania zostały dokonane na programach Ladibug i RM Easiteach to w podobny sposób można używać oprogramowania innych producentów – np. AVerVision od Avera czy Flow!Works od Qomo.  « powrót