BAZA WIEDZY


kategoria:


Jaki uchwyt wybrać do tablicy interaktywnej?


Tablica interaktywna, a nawet monitor interaktywny w dzisiejszych czasach to coraz popularniejsze rozwiązania w placówkach oświatowych takich jak szkoły podstawowe, gimnazja, licea czy przedszkola. Proces wyboru tablicy jest pierwszym wyzwaniem i jeśli dokonamy już wyboru technologii, rozmiaru czy oprogramowania dołączanego do tablicy to wciąż pozostaje etap instalacji w pomieszczeniu, w którym będzie wykorzystywana. Oczywiście z pomocą przyjdą tu wyspecjalizowane firmy pomagające w wyborze sprzętu, ale także świadczące usługi instalacji oraz szkolenia z zakresu obsługi tablicy.  Niemniej jednak wyzwaniem może być także sytuacja gdy z tablicy będzie korzystać wiele osób o różnym wzroście np. gdy w sali odbywają się zajęcia dla młodszych i starszych klas lub gdy niektóre osoby są niepełnosprawne i poruszają się na wózku inwalidzkim.

Uchwyty standardowe – podstawowa funkcjonalność  i bezpieczeństwo

Standardową metodą instalacji tablicy jest powieszenie jej na ścianie. Większość tablic zawiera elementy montażowe, niezbędne do bezpiecznej instalacji tablicy na ścianie. Uchwyty standardowe to rozwiązanie najprostsze, zapewniające jednak pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo podczas pracy z tablicą Qomo czy Avtek.

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%201.jpg

Rys. 1. Przykładowe elementy montażowe do tablic interaktywnych

W przypadku znacznie cięższych monitorów interaktywnych CTOUCH niezbędne jest dokupienie uchwytu uwzgledniającego wagę, przekątną, a także rozstaw otworów montażowych (VESA) monitora. Avtek TouchScreen 65” posiada uchwyt naścienny w zestawie.

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%202.jpg

Rys. 2. Uchwyt do montażu ściennego monitorów dotykowych CTOUCH

 

Uchwyty z regulacją wysokości – dostosuj wysokość tablicy

Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na regulację położenia tablicy jest regulowany uchwyt ścienny dający możliwość ręcznego przesuwania tablicy w górę i w dół w zakresie 40 cm. Zastosowanie statywu w taki sposób, aby w najniższym położeniu dół tablicy znajdował się na wysokości 40 cm pozwoli następnie przesunąć krawędź tablicy do wysokości 80 cm. Taka konfiguracja może się idealnie sprawdzić w początkowych klasach szkoły podstawowej gdzie nauczyciel korzysta z tablicy w najwyższej pozycji, a uczniowie mogą wygodnie pisać po przesunięciu jej na sam dół. Aby przesunąć tablicę wystarczy złapać za uchwyt i lekko ruszyć w górę lub w dół. Uchwyt posiada zintegrowane ramię do projektora dzięki czemu regulowana jest wysokość całego zestawu umożliwiająca w każdej chwili korzystanie z niego. Mechanizm oparty na sprężynach gazowych działa bardzo płynnie i nie wymaga używania dużej siły.

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%204.jpg

Rys. 4. Ręcznie regulowany uchwyt ścienny do tablicy interaktywnej

Największy komfort pracy w sytuacji gdy z tablicy korzystają osoby o różnym wzroście, można uzyskać dzięki uchwytom elektrycznie regulowanym. W takich rozwiązaniach przemieszczanie tablicy w górę i w dół odbywa się za pomocą dołączanego pilota (dostępne są wersje przewodowe i bezprzewodowe). Tablica automatycznie podnosi się lub opuszcza dzięki silnikowi elektrycznemu.

W kwestii monitorów interaktywnych mamy możliwość zakupu statywu naściennego opierającego się na kolumnie oraz umożliwiającego elektryczną regulacje wysokości. Świetne rozwiązanie zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę sporą wagę monitorów interaktywnych, która znacznie utrudniałaby ewentualną regulację ręczną. 

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%206.jpg

Rys. 6. Elektrycznie regulowany uchwyt ścienny do tablicy interaktywnej

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%2010.jpg

Rys. 10. Uchwyt elektryczny ścienny do tablic CTOUCH

 

Podstawy jezdne bez uchwytu na projektor

Jeśli szukamy rozwiązania zapewniającego mobilność samej tablicy (bez projektora) lub monitora interaktywnego warto zwrócić uwagę na podstawy jezdne. Pozwalają one na szybkie przemieszczanie tablicy pomiędzy salami gdzie dostępne są projektory. Minusem tego rozwiązania w przypadku tablic interaktywnych jest konieczność każdorazowego ustawiania projektora i kalibracji tablicy po przemieszczeniu. Wady tej pozbawione są statywy z wysięgnikiem na projektor.

Dostępne są również rozwiązania umożliwiające regulację wysokości na jakiej umieszczona jest tablica podczas użytkowania.

Statywy na podstawie jezdnej dla monitorów interaktywnych oferują dodatkowo możliwość elektrycznej regulacji wysokości co dodatkowo zwiększa komfort pracy. Regulacji położenia tablicy odbywa się w zakresie 50 cm.

 

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%203.jpg

Rys. 3. Przykładowe elementy montażowe do tablic interaktywnych

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%208.jpg

Rys.8. Statyw elektryczny mobilny do tablic CTOUCH

 

Podstawy jezdne z uchwytem na projektor

W razie potrzeby przemieszczenia tablicy wraz z projektorem w pomieszczeniu lub gdy zestaw jest współdzielony pomiędzy kilka klas lekcyjnych bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie mobilny statywowi z możliwością regulacji. Dzięki niemu uzyskujemy mobilny zestaw tablica + projektor. Ważnym udogodnieniem jest tutaj składane ramię służące do montażu projektora – wystarczy złożyć ramię wzdłuż tablicy dzięki czemu zestaw może przejechać bez problemu przez futrynę drzwi o wymiarach 200 x 80 cm.

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%205.jpg

Rys. 5. Podstawa jezdna z uchwytem na projektor

 

 

Podstawy jezdne z uchwytem na projektor i głośniki + elektryczna regulacja wysokości

Niejednokrotnie w salach ściany nie pozwalają na zamontowanie zestawu np. w przypadku gdy są to ściany wykonane z gipso-kartonu i nie utrzymają takiego ciężaru. W takiej sytuacji ponownie może przydać się mobilny statyw regulowany w wersji ręcznej lub elektrycznej. Wersja elektryczna posiada również możliwość zamontowania specjalnych głośników Speaker Pro dostosowanych do użytku z dowolną tablicą, projektorem i komputerem.

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%207.jpg

Rys. 7. Mobilny ręcznie regulowany uchwyt ścienny do tablicy interaktywnej (z możliwością montażu głośników Speaker Pro)

Podstawa jezdna z możliwością regulacji wysokości oraz kąta pochylenia monitora interaktywnego.

Bardzo interesującym rozwiązaniem jest podstawa jezdna umożliwiająca regulacje kata nachylenia monitora. Dzięki takiej podstawie możemy z posiadanego monitora interaktywnego uczynić stół interaktywny. Zarówno regulacja wysokości stołu interaktywnego jak i kąta nachylenia odbywa się za pomocą silników elektrycznych i jest dostępna z dołączanego pilota.

 

http://multimediawszkole.pl/foto/uchwyt%209.jpg

Rys.9. Statyw elektryczny (stół) do tablic CTOUCH« powrót