BAZA WIEDZY


kategoria:


Co to jest tablica interaktywna i jak działa


http://www.multimediawszkole.pl/foto/qomo_tablica.jpgCzym jest tablica interaktywna?

W dobie programów rządowych takich jak Aktywna Tablica, które dofinansowują zakup narzędzi takich jak tablica interaktywna właśnie, wiele szkół zadaje sobie pytanie czym właściwe jest to urządzenie, czym powinno się charakteryzować i jak wspiera ono proces nauczania.
  
Tablica interaktywna nie jest urządzeniem samodzielnym i aby zaoferować pełnię możliwości musi być częścią zestawu, który zawiera także:

1. Projektor, który rzuca obraz na powierzchnię tablicy.

2. Komputer, który będzie odpowiedzialny za generowanie treści wyświetlanej przez projektor nas powierzchni tablicy interaktywnej i będzie z nią współpracował.

W tym scenariuszu tablica będzie urządzeniem dostarczającym funkcję dotyku do wyświetlanej treści. Będzie w zasadzie działać jak duży ekran dotykowy, który w zależności od technologii, w jakiej wykonano tablicę, może być obsługiwany za pomocą palca (technologia optyczna, pozycjonowania w podczerwieni, pojemnościowa)  lub specjalnego pisaka (technologia elektromagnetyczna).

Oczywiście w skład pełnego zestawu wchodzić będzie jeszcze kilka rzeczy, takich jak system mocowania dla tablicy i projektora, okablowanie czy dodatkowe głośniki, gdyż te dostępne w komputerze czy projektorze są zwykle niewystarczające.

Tablice interaktywne  umożliwiają wyświetlanie dowolnej zawartości komputera, programów Microsoft Office, stron WWW, zdjęć czy filmów w dowolnym formacie. Jednak najważniejszą jej cechą jest pełna interakcja z użytkownikiem. Uczestnik prezentacji stojąc przy tablicy może obsługiwać dowolny program uruchomiony w komputerze. Na każdym wyświetlonym na tablicy obrazie/zdjęciu/tekście może pisać, notować, zaznaczać, podkreślać. Wszystkie, naniesione na tablicę notatki można zapisać rozesłać pocztą e-mail/umieścić na serwerze szkolnym lub wydrukować. Tablica interaktywna to również oprogramowanie, które znajduje się w zestawie i które dostarcza dodatkowych możliwości czy narzędzi przedmiotowych.

 

|FOTO ZESTAWU z nowej gazetki

 

Czym powinna charakteryzować się dobra tablica interaktywna?

Temat ten został omówiony w innym artykule dostępnym w bazie wiedzy, zapraszamy do artykułu Na co zwrócić uwagę przy kupnie tablicy?


Jak tablica interaktywna wspiera proces nauczania?

  • Skuteczna, interaktywna i wzbogacona prezentacja -  uczniowie/słuchacze są bardziej zainteresowani lekcją, skupiają uwagę na zagadnieniu, nie muszą sporządzać notatek
  • Intuicyjna i łatwa obsługa komputera za pomocą ekranu dotykowego
  • Wystarczy palec – do pracy z tablicą interaktywną wykorzystującą technologię optyczną, pozycjonowania w podczerwieni lub pojemnościową wystarczy palec lub zwykły wskaźnik/pisak.
  • Mobilność – wykorzystując mobilny stojak do tablicy, istnienie możliwość współdzielenia jej pomiędzy salami lekcyjnymi, co pozwala na oszczędności w budżecie szkoły a przede wszystkim uniezależnia nauczycieli od dostępności pracowni komputerowej
  • Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania – projektory  krótkoogniskowe dedykowane do współpracy  z tablicami interaktywnymi oraz akcesoria, np. stojaki do tablic, uchwyty do projektorów pozwalają uniknąć cienia na wyświetlanym obrazie oraz zadbać o bezpieczeństwo wzroku uczniów, który może zostać uszkodzony przez silne światło wydobywające się z tradycyjnego projektora
  • Lepsze wykorzystanie programów multimedialnych, filmów, materiałów dydaktycznych i Internetu  poprzez możliwość  robienia notatek na stopklatkach i zapisywania ich w formie elektronicznej
  • Możliwość obserwacji na dużym ekranie,  analizy i natychmiastowego opisu obiektów i zjawisk mikroskopowych przez wszystkich uczestników zajęć w tym samym czasie
  • Możliwość prowadzenia na żywo pokazów i eksperymentów na lekcjach biologii, przyrody, chemii, fizyki oraz omawiania wyników w oparciu o widoczne na tablicy wykresy, tabele, zestawienia, do których na bieżąco można wprowadzać dane
  • Stały dostęp do informacji  - wszystkie zajęcia prowadzone przy użyciu tablicy interaktywnej mogą zostać zapisane, dzięki czemu mogą być wykorzystane w dowolnej chwili na kolejnych zajęciach, np. zajęciach wyrównawczych, lekcjach powtórzeniowych lub w innych klasach w następnych latach.  Dodatkowo można je umieścić na serwerze szkolnym lub rozesłać uczniom pocztą e-mail.

 

 


 « powrót