BAZA WIEDZY
Jak wybrać monitor interaktywny?
Programy rządowe, takie jak Cyfrowa Szkoła czy Aktywna Tablica dają szkołom możliwość zaopatrzenia się w najnowsze rozwiązania wspierające nowoczesne nauczanie. Jednym z rozwiązań dających natychmiastowe efekty są monitory interaktywne. Ze względu na dużą ilość dostępnych rodzajów monitorów, każda szkoła stanie przed dylematem: jaki monitor wybrać? Podpowiadamy, jakie cechy powinien spełniać monitor.
Parametry podstawowe
Aby nie zakupić sprzętu, który będzie przestarzały już w momencie zakupu (lub stanie się takim w niedalekiej przyszłości), warto trzymać się parametrów minimalnych, które powinien spełniać każdy monitor interaktywny.
Monitory interaktywne są z założenia wyświetlaczami wielkoformatowymi, które pozwalają na ręczne nanoszenie notatek na wyświetlany obraz tak aby widoczny był on dla wszystkich uczestników spotkania lub zajęć lekcyjnych. Najpopularniejsze modele posiadają przekątne: 55”, 65”, 75” oraz 84”.
Wybór przekątnej zależy w dużej mierze od wielkości i układu pomieszczenia docelowego. Podstawowa zasada jest oczywista i stanowi, że im większe pomieszczenie tym większy monitor będzie wymagany do komfortowej pracy. Na początek warto założyć, że monitor 55” będzie nadawał się do mniejszych, specjalistycznych sal, 65” oraz 75” sprawdzi się w średnich pomieszczeniach, natomiast do największych pomieszczeń (np. aule) będzie odpowiedni monitor 84-calowy.
Zasady te mogą oczywiście ulec zmianie ze względu na rozkład pomieszczenia i np. układ ławek. Dlatego ważne jest aby przetestować jak preferowana wielkość monitora sprawdzi się w warunkach docelowych.
Aby sprawdzić jak wielkość monitora będzie miała się do pomieszczenia można np. skorzystać z zamontowanej tablicy suchościeralnej, aby rozrysować różne wielkości monitorów i sprawdzić potencjalną widoczność z różnych miejsc. Parametry takie jak wysokość i szerokość ekranu można znaleźć w specyfikacjach monitorów. Warto sprawdzić również ofertę firm sprzedających monitory interaktywne i poprosić o wypożyczenie egzemplarza testowego. Przy planowaniu instalacji warto pamiętać, że monitory posiadają bardzo szerokie kąty widzenia (178 st) co umożliwia dobrą widoczność również osobom siedzącym na skrajnych miejscach po bokach sali.
Dla standardowych sali lekcyjnych dobrym wyborem jest monitor o wielkości 65” – ze względu na najkorzystniejszy stosunek rozmiaru do ceny.
A co jeśli posiadane materiały nie mają rozdzielczości Full HD, są starsze?
Nic nie szkodzi! Monitory obsługujące tą rozdzielczość są kompatybilne z niższymi rozdzielczościami – użytkownik nie musi się martwić o to czy starsze materiały będą wspierane. Problemu nie powinno też stanowić podłączenie starszego urządzania wejściowego, np. odtwarzacza DVD – współczesne monitory automatycznie skalują obraz, tak aby był jak najbardziej szczegółowy.
Co z rozdzielczością 4K?
Rozdzielczość 4K, znana także jako UHD, to trend, który powoli staje coraz bardziej popularny np. na rynku telewizorów, projektorów czy nawet monitorów nabiurkowych. Czy warto inwestować w monitory interaktywne wyposażone w taką rozdzielczość? Zdecydowanie tak! Dlaczego?
lepsza jakość obrazu i wyższa szczegółowość – 4K robi szczególne wrażenia z bliska, a praca przy monitorze wymusza niejako niewielką odległość od obrazu – powoduje to, że obraz staje się bardziej szczegółowy, a praca w programach takich jak Excel, przeglądanie rzutów technicznych, map staje się po prostu przyjemniejsze. Duże znaczenie ma tutaj zwiększona szczegółowość obrazu, która pozwala także wyświetlić więcej treści na jednym obrazie bez utraty szczegółowości.
technologia przyszłości – w internecie, w pracowniach jest coraz więcej materiałów czy filmów dedykowanych dla tej rozdzielczości. Zazwyczaj są one dużo bardziej szczegółowe niż materiały przygotowane dla niższych rozdzielczości. Coraz więcej jest także programów, które w rozdzielczości 4K oferują lepszy interfejs z większą ilością elementów dostępnych po ręką. Zakłada się, że w niedalekiej przyszłości zdecydowana większość materiałów będzie dostosowana do 4K oferując przy tym wszystkie plusy tej technologii. A przecież monitory interaktywne to zakup na lata.
niewielka różnica w cenie – począwszy od 2017 roku na rynku dostępne są monitory interaktywne z rozdzielczością 4K, które są niewiele droższe od monitorów Full HD. Pozwala to niewielkim kosztem zdobyć sprzęt, który będzie jeszcze nowocześniejszy i zestarzeje się jeszcze później.
Po co mi wyjście wideo?
Taki port może być niezwykle użyteczny w dwóch scenariuszach – nagrywania zajęć (i tego co się dzieje na monitorze) oraz gdy istnieje potrzeba transmisji obrazu z monitora na inny zewnętrzny wyświetlacz – np. projektor w dużej auli. W przypadku nagrywania obraz jest często wypuszczany do zewnętrznego systemu/urządzenia nagrywającego – wyjście HDMI znacząco usprawnia podłączanie takich urządzeń.
- 65” -> link do Avteka TS 65” Pro3
- 75” -> link do Avteka TS 75” Pro2
Elementy dodatkowe, które warto mieć w zestawie
Wybierając produkt spełniający wcześniej wymienione parametry minimalne można z powodzeniem np. prowadzić prezentację czy zajęcia lekcyjne. Jeżeli wymagany jest jednak zwiększony komfort użytkowania i dodatkowe możliwości warto zwrócić uwagę na poniższe cechy.
Zalety i korzyści monitora z wbudowanym komputerem
mniej kabli oraz mniej podłączania co przekłada się na większą estetykę, mniej problemów z obsługą podczas lekcji oraz większą swobodę użytkowania
możliwość prostej i skutecznej standaryzacji sprzętu (ten sam komputer o tych samych parametrach wbudowany w każdy monitor). Jest to bardzo ważne dla nauczycieli przechodzących z Sali do Sali, ponieważ nie muszą się obawiać, że za każdym razem będą mieli do czynienia z innym zestawem, wymagającym innego sposobu korzystania.
komputer zawsze na miejscu – materiały można przynosić i wgrywać np. za pomocą pamięci pendrive. Nie ma konieczności przenoszenia komputera i podłączania każdorazowo do monitora. Materiał przygotowany przez nauczyciela może być w prosty sposób przenoszony między monitorami.
prosta obsługa i oszczędność czasu – wystarczy włączyć monitor, aby automatycznie uruchomić również komputer, który po kilku sekundach będzie gotowy do działania
Zalety
istotnie zwiększony komfort użytkowania – lepsza widoczność nawet w słoneczne dni
eliminuje refleksy i zmniejsza zmęczenie wzroku
Zalety
korzystanie z dotykowych właściwości monitora i podstawowych aplikacji bez potrzeby podłączania komputera
monitor może być używany jako zwykła tablica a notatki mogą być zapisane w postaci pliku graficznego bądź po prostu usunięte jeśli nie są potrzebne
notatki nanoszone na dowolne źródło – dedykowane narzędzie działające w tle, które można szybko aktywować bez względu na aktywne źródło obrazu, zaznaczyć istotne elementy obrazu i zapisać w postaci zrzutu ekranu
możliwość odtwarzania zdjęć, filmów, pdf-ów oraz plików pakietu Office – wszystko bez potrzeby podłączania komputera
inne, dodatkowe narzędzia – np. programy do przeprowadzania głosowania czy testów
Zalety
ułatwienie z korzystania gestów w systemie Windows i iOS
- 55” -> link do Avteka TS 55” Pro4k
- 65” -> link do Avteka TS 65” Pro4k
Akcesoria dodatkowe
Czy korzystanie z monitora może być jeszcze wygodniejsze, a jego możliwości jeszcze większe? Oczywiście, że tak – to tylko kwestia dodatków o które rozbudowany będzie zestaw. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze akcesoria do monitorów interaktywnych.
Statyw regulowany. Niezwykle przydatny jeżeli monitor znajduje się w pomieszczeniu z którego korzystają dzieci z różnych przedziałów wiekowych. Statyw taki umożliwi dostosowanie wysokości monitora tak aby wysokość ekranu była komfortowa dla aktualnie korzystającego użytkownika. Jest to szczególnie istotne w przypadku szkół podstawowych z klasami 1-8, gdzie ze względu na dużą rozbieżność wzrostu uczniów ciężko będzie znaleźć „złoty środek”. Warte polecenia są rozwiązania z regulacją elektryczną, gdzie wysokość regulowana jest bez żadnego wysiłku za pomocą przycisków na pilocie.
Statyw mobilny. Idealne rozwiązanie, jeżeli monitor będzie przeznaczony do używania w więcej niż jednym pomieszczeniu. Warto dodać, że monitory są dużo łatwiejsze w przewożeniu niż np. tablica interaktywna z projektorem. Dodatkowo bardzo popularne są statywy mobilne, które są jednocześnie regulowane, co pozwala na uzyskanie zestawu, który będzie nie tylko mobilny, ale też będzie miał możliwość dopasowania wysokości ekranu do wzrostu czy sprawności aktualnych użytkowników.
Zalety
zwiększona mobilność sprzętu – możliwość przemieszczania pomiędzy pomieszczeniami
statyw regulowany jest znacznym ułatwieniem dla grup do których uczęszczają osoby niepełnosprawne
Zalety
wraz z monitorem stanowi idealny zestaw do nauki i współpracy
kamery z szerokim kątem widzenia doskonale nadają się sali konferencyjnych i lekcyjnych
- Statyw mobilny, elektryczny -> smart metals 1MEX37