BAZA WIEDZY


kategoria:


Jak wybrać ekran projekcyjny?


Ekran projekcyjny jest nieodłącznym elementem każdej sali konferencyjnej, auli wykładowej a co raz częściej także sali lekcyjnej. Rolą ekranu projekcyjnego jest przekazanie widzowi obrazu z urządzenia projekcyjnego z zachowaniem najwyższej jakości. Obraz musi zostać wyświetlony w taki sposób, aby mogło go zobaczyć i odczytać wiele osób.

Inwestując w wyposażenie szkoły, szczególnie ważny jest wybór nie tylko dobrego i niedrogiego projektora ale również właściwego ekranu projekcyjnego. Wiele osób nadal uważa, że obraz można wyświetlić na ścianie lub zwykłej, białej rolecie okiennej. Nic bardziej mylnego. Nawet najlepszy projektor nie będzie w stanie wyświetlić dobrego obrazu i właściwie odwzorować kolorów bez odpowiednio dobranego ekranu. Jeżeli zatem wydajemy pieniądze na zakup projektora, warto pomyśleć także o ekranie. Inaczej nasze pieniądze okażą się wydane niewłaściwie.

Przy wyborze ekranu projekcyjnego istotne jest więc dobranie ekranu do rodzaju źródła obrazu (komputer, projektor, rzutnik przeźroczy), rodzaju i wielkości pomieszczenia oraz wielkości audytorium.

Ponieważ każda sytuacja jest jedyna w swoim rodzaju, oferta ekranów oraz rodzajów powierzchni projekcyjnych jest również niezwykle szeroka.


Aby ułatwić Państwu wybór odpowiedniego ekranu, objaśniamy najważniejsze kryteria wyboru.


Krok 1 - Typ ekranu
Wybór przenośnego bądź też stacjonarnego ekranu zależy od sytuacji lub osobistych preferencji i potrzeb użytkowników. Ogólnie obowiązującą jest jednak zasada, że jeśli jest to tylko możliwe powinno stosować się ekran stacjonarny, rozwijany ręcznie lub elektrycznie. Przenośny ekran jest rozwiązaniem koniecznym i wygodnym jeśli projekcja odbywa się w różnych miejscach.


Krok 2 - Wielkość ekranu
Obecnie oferowane ekrany używane są zarówno do projekcji wideo, jak i prezentacji danych komputerowych, a zatem ich wielkość powinna uwzględniać nie tylko ogólnie dobrą jakość obrazu, ale i czytelność danych liczbowych lub tekstu. Prawidłową wielkość ekranu określa się według następujących zasad:

 • wysokość ekranu powinna wynosić ok. 1/6 odległości od ekranu do ostatniego rzędu krzeseł
 • odległość od dolnej krawędzi ekranu do podłogi powinna wynosić min. 125 cm.


Krok 3 - Format ekranu
W zależności od źródła wyświetlany obraz ma różny format (proporcje szerokość/wysokość). Aby uzyskać optymalny rezultat zalecane jest użycie ekranu o takich samych proporcjach jak wyświetlany obraz.

Proporcje szerokość/wysokość wynoszą:

 • format standardowy 1:1
 • format video 4:3
 • format panoramiczny 16:9
 • format panoramiczny 16:10


Krok 4 - Powierzchnia ekranu
Wybór odpowiedniej powierzchni ekranu projekcyjnego zależy od rodzaju aplikacji do jakiej ekran ten będzie użyty. Wiele czynników odgrywa tu rolę. Najważniejsze z nich to:

 • Rodzaj pomieszczenia i położenie projektora

  Kształt i wielkość pomieszczenia prezentacyjnego oraz usytuowanie projektora (na stoliku lub pod sufitem) to podstawowe elementy jakie muszą być brane pod uwagę przy wyborze ekranu. Niewłaściwie dobrana powierzchnia projekcyjna ekranu spowoduje, że obraz będzie nieostry bądź niewidoczny dla części widzów.

 • Oświetlenie pomieszczenia i jasność projektora

  Właściwość powierzchni projekcyjnej, określająca stopień odbicia światła w poszczególnych kierunkach, ma znaczenie nie tylko dla kąta widzenia obrazu, ale także dla jego jasności. Ekran z powierzchnią rozpraszającą światło równomiernie we wszystkich kierunkach cechuje relatywnie duży kąt widzenia, ale stosunkowo niewysoka wartość współczynnika odbicia. Ekrany z mniejszym kątem widzenia cechuje natomiast wyższa wartość tego współczynnika. Jasność obrazu w danym pomieszczeniu zależy od warunków oświetlenia tam panujących, wartości współczynnika odbicia powierzchni projekcyjnej wybranego ekranu i jasności używanego projektora. Wszystkie te elementy wpływają na czytelność obrazu na ekranie. 

Najpopularniejszym uniwersalnym rodzajem powierzchni jest Matt White.« powrót