BAZA WIEDZY


kategoria:


Niszczarki i pojęcia z nimi związane


Jak każdy produkt przeznaczony do konkretnych działań, niszczarka to również pewien zakres nowych pojęć, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niejasne. Poniżej przedstawiamy mały słowniczek, który może okazać się pomocny dla poczatkujących użytkowników niszczarek.

Cykl / czas pracy - odnosi się do czasu pracy, po jakim niszczarka musi ostygnąć. Zazwyczaj jest to oznaczone jako czas włączenia / czas wyłączenia (w minutach). Na przykład „20/10” oznacza, że niszczarka może pracować 20 minut, a następnie musi stygnąć przez 10 min. Faktyczny czas może różnić się w zależności od temperatury pokoju, otoczenia itd.

Czas włączenia (podany w minutach) - może różnić się w zależności od tego, czy niszczenie rozpoczęto kiedy urządzenie było jeszcze chłodne (niszczarka nie była wcześniej uruchomiona), czy kiedy urządzenie było już rozgrzane (z niszczarki korzystano wcześniej i jest ona rozgrzana).

Maksymalny czas pracy - oznacza pracę urządzenia wtedy, kiedy nie było jeszcze rozgrzane, czas ten jest dłuższy niż „czas pracy”.

Ciągła praca - oznacza zazwyczaj, że przy normalnym użytkowaniu nie jest wymagane chłodzenie. Nie oznacza to jednak, że niszczarka może pracować 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu.

Prędkość - odnosi się do prędkości przesuwania papieru. Zazwyczaj wyrażona w metrach na minutę

Większa prędkość oznacza zazwyczaj, że potrzeba mniej czasu, aby załadować papier do niszczarki. Jednak dla modeli przeznaczonych do biur o wielkości mniejszej, niż średnia różnica w prędkości pomiędzy konkurencyjnymi modelami, wynika zazwyczaj z różnicy kilku sekund w trakcie niszczenia maksymalnej ilości arkuszy.To tak, jakby użytkownik musiał niszczyć tysiące arkuszy non-stop – wówczas lepszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z niszczarki przeznaczonej do dużego biura. *

*Niszczarki serii Auto+ (60X, 80X, 100X, 175X, 250X, 500X i 750X) eliminują konieczność stania przy niszczarce i ręcznego podawania kartek

Szerokość otworu lub szczeliny - dotyczy szerokości otworu, do którego wkładany jest papier. Mierzona w centymetrach. Modele z szerokim otworem są droższe, ponieważ mają dłuższe ostrza. Często używane w instytucjach rządowych oraz wszędzie tam, gdzie używany jest papier komputerowy/ typu green bar (zwykle używany do wydruków z faksu).

Wielkość ścinków - odnosi się do szerokości i długości ścinków, jest ściśle związana z poziomami bezpieczeństwa DiN.

·         Linia Rexel również w inny sposób porównuje rozmiar ścinka – na podstawie liczby elementów, które powstają po zniszczeniu kartki A4.

·         Przy porównywaniu dwóch modeli pomocne jest przekonwertowanie rozmiaru ścinki na jednostki kwadratowe, aby sprawdzić, która niszczarka oferuje mniejsze ścinki.

Bezpieczeństwo - wszystkie niszczarki sprzedawane w Europie i USA muszą przejść testy bezpieczeństwa, m.in. elektrycznego i inne, np. test sprawdzający zabezpieczenie palców podczas niszczenia.

Agencje takie jak TUV, GS, SE, UL i CSA testują i certyfikują spełnianie poziomów bezpieczeństwa przez niszczarki, zanim produkty zostaną wprowadzone na rynek

 

Funkcje bezpieczeństwa niszczarek Rexel:

      Otwór na papier, który pomyślnie przeszedł międzynarodowy test (UL 60950) sprawdzający zabezpieczenie palców podczas niszczenia.

      Oddzielny przełącznik zasilania może być użyty do wyłączenia niszczarki, jeżeli nie jest używana.

      Blokada odłączająca zasilanie od ostrzy, kiedy pojemnik/drzwiczki są otwarte i dostęp do ostrzy jest ułatwiony.


Niszczarki w większości przypadków poza niszczeniem plików papieru oferują również możliwość niszczenia np. pliku kartek złączonych spinaczem lub zszywkami.

       Zszywki – najczęstsze, ponieważ wyjmowanie ich do ponownego użytku jest bezcelowe. W większości niszczarek możemy bez problemu wkładać pliki połączone za pomocą zszywki

       Spinacze biurowe – podobnie jak z zszywkami – można niszczyć w większości modeli, ale zalecane jest zdejmowanie ich i przeznaczanie do ponownego użytku.

       Karty płatnicze – zazwyczaj niszczone w osobistych niszczarkach, w zależności od modelu, można niszczyć w głównym otworze niszczarki albo w specjalnie do tego przeznaczonej szczelinie.

       Płyty CD/DVD  – niszczenie płyt odbywa się w głównej mierze za pomocą osobnych otworów w których za zniszczenie odpowiedzialne są ostrza zastępcze. Pozwala to na wydłużenie żywotności ostrzy głównych. Niszczenie płyt CD/DVD nie jest zalecane w niszczarkach tnących na bardzo małe ścinki lub o wyższym poziomie bezpieczeństwa, w związku z ryzykiem zniszczenia ostrzy wysokiej klasy, chyba że niszczarka posiada osobne ostrza do płyt.

 

Jakie elementy są dołączone do niszczarki?

Akcesoria dodatkowe w niszczarkach:

       Do większości modeli dołączana jest plastikowa lub papierowa torba.

       Do każdego modelu z automatycznym smarowaniem, dołączana jest butelka z olejem.

       Numery części zastępczych akcesoriów umieszczone są na etykiecie – zazwyczaj na wewnętrznej stronie drzwiczek lub pojemnika

       Torebki plastikowe. Rexel oferuje pełną gamę torebek plastikowych pasujących do niszczarek Rexel.

       Torby papierowe. Rexel jest jedyną marką oferującą torby papierowe do recyklingu ścinków papieru. Torby te ułatwiają opróżnianie niszczarki i przetworzenie odpadów – zwłaszcza w miejscach, gdzie nie są zbierane odpady mieszane.

 

Olej

Olej Rexel wyprodukowany został na bazie minerałów i w związku z tym nie pozostawia żadnego nalotu na ostrzach. Nasze niszczarki zostały przetestowane tak, aby mogły pracować na oleju Rexel SKU (Kod produktu 1760049).  Unikaj „przyjaznych środowisku” olejów roślinnych, które pozostawiają nalot zaklejający ostrza. Użycie jakiegokolwiek innego oleju w przypadku modelu z automatycznym smarowaniem spowoduje unieważnienie gwarancji.

 

Pojemniki na ścinki (w niszczarkach Rexel)

       Niszczarki Rexel o pojemności do 32 litrów, wyposażone są w pojemniki, których opróżnianie jest wyjątkowo łatwe.

       Niszczarki Rexel o pojemności 50 litrów lub większej, przeznaczone dla minimum 5 użytkowników wykorzystują szyny, na których mocowana jest torba (można używać toreb plastikowych lub papierowych). Ułatwia to usuwanie odpadów, ponieważ zapełnione torby mogą być zsunięte z szyn i nie muszą być wyjmowane z kosza.

       Niszczarki Rexel o dużych otworach są wyposażone w plastikowe kosze o pojemności 175 litrów oraz w wysuwane ramy na torby do 225 litrów pojemności.

 

 « powrót