BAZA WIEDZY


kategoria:


Jak wybrać sejf


Sejf stanowi idealną ochronę dla naszych cennych osobistych rzeczy, biżuterii, dokumentów czy pieniędzy, ale dzisiaj sejfy to nie tylko pancerne skrzynie z zamkiem - dzisiaj sejfy to całe spektrum możliwości – od małych kasetek na dokumenty po masywne sejfy dające ochronę przed całym szeregiem czynników zewnętrznych. Różnorodność sprawia, że wybór sejfu nie jest tak prostym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Proces ten można znacząco ułatwić odpowiadając na kilka prostych pytań, które pozwolą określenie naszych potrzeb i dobór odpowiedniego sejfu.

<!--[if !supportLists]-->1.       <!--[endif]-->Co będzie przechowywane w sejfie?

Szeroka oferta dostępnych rodzajów sejfów pozwala na dopasowanie zakupu do naszych potrzeb, w tym m.in. rodzaju przechowywanych rzeczy.

Przykłady:

Biżuteria, kosztowności

Chcąc chronić m.in. biżuterię lub inne drobniejsze rzeczy dostajemy do wyboru całe mnóstwo sejfów. Warto jednak znaleźć sejfy wyposażone np. w wyściełane półki, które mogą zapobiec uszkodzeniu, specjalne haczyki na klucze lub inne rzeczy, czy nawet zamykaną na klucz szufladkę w sejfie, która umożliwia jeszcze lepsze zabezpieczanie naszych kosztowności. Jeśli  nie planujemy przechowywać większych rzeczy możemy również odpuścić sobie kupno sejfu większej pojemności decydując się na mniejsze i poręczniejsze rozwiązanie.

Przykład 1-3 sejfy

Dokumenty, akta, pieniądze

Gdy chcemy przechowywać dokumenty to przede wszystkim musimy upewnić się czy sejf nie okaże się za mały. Niedopasowany sejf może wymusić potrzebę zaginania lub składania dokumentów czy akt co nie wpływa korzystnie na ich czytelność i ogólną żywotność. Niektóre sejfy są przystosowane do przechowywania dokumentów o określonych formatach i posiadają ułatwiony dostęp dzięki wysuwanej półce na której zawieszamy dokumenty w przystosowanych do tego koszulkach. Pomocna może być również zamykana na klucz szufladka, która pozwala nam jeszcze lepiej zabezpieczyć dokumenty na których zależy nam najbardziej.

Papierowe dokumenty i nośniki elektroniczne są również wrażliwe na wilgoć czy wysokie temperatury. Dlatego sejf powinien chronić nie tylko przed kradzieżą, ale także przed takimi czynnikami zewnętrznymi jak woda czy ogień. 

Kilka przykładów

 

Elektronika – dyski twarde, pamięci USB, laptopy, tablety czy telefony

Coraz częściej zdarza się, że cenne informacje są przez nas przechowywane nie w formie papierowej, ale w formie elektronicznej. Forma ta poza wieloma zaletami jak pojemność czy oszczędność miejsca oraz papieru dzieli z papierowymi dokumentami jedną wagę: jest wrażliwa na wilgoć i wysokie temperatury. Dlatego warto zainwestować w sejf, który ochroni nasze cyfrowe dane przed zalaniem lub pożarem. Co ciekawe możemy spotkać sejfy, które posiadają możliwość pracy z dyskami USB zamkniętymi w sejfie bez potrzeby otwierania i wyjmowania ich z sejfu. Wystarczy, że umieszczając w sejfie dysk podepniemy umiejscowiony we wnętrzu kabel USB. kabel taki wyprowadzony jest na zewnątrz i pozwala na pracę z danymi zawartymi na dysku bez potrzeby otwierania sejfu. Warto dodać, że w ten sposób ochronimy dysk przed wilgocią, pożarem i kradzieżą fizyczną, ale jednocześnie narażamy dane na dysku do których można uzyskać dostęp bez otwierania sejfu. Aby cieszyć się pełną ochroną zalecane jest zabezpieczenie dostępu do dysku hasłem lub szyfrowanie zapisanym na nich danych.

Gdy chcemy zabezpieczyć sprzęt taki jak laptop, tablet czy telefon również warto zwrócić uwagę na wodoodporność i zabezpieczenie przed wysokimi temperaturami. W przypadku laptopów lub większych tabletów warto też zwrócić uwagę na rozmiary sprzętu, rozmiary i rodzaj wnętrza, gdyż niektóre sejfy pomimo dużej pojemności mogą być za małe lub mieć elementy uniemożliwiające przechowywanie np. laptopa.

Przykłady z podpisami

<!--[if !supportLists]-->2.       <!--[endif]-->Rodzaj ochrony

Gdy już odpowiemy sobie na pytanie co chcemy chronić warto się zastanowić na jakie ryzyko będą narażone nasze cenne rzeczy. Sejfy w dzisiejszych czasach chronią nie tylko przed kradzieżą, ale również przed takimi czynnikami jak wilgoć, wysokie temperatury czy nawet wybuchy i upadki z wysokości.

Gdy potrzebujemy jedynie zabezpieczenia przed kradzieżą wystarczy, że zainwestujemy w podstawowe modele sejfów, kasety lub nawet kasetki, które są  mają niewielkie wymiary i są idealne do przenoszenia.

Sejfy kasetki podstawowe

Gdy potrzebujemy bardziej zaawansowanej ochrony np. przed ewentualnym pożarem warto przyjrzeć się sejfom, które będą odporne na wysokie temperatury.

Przykłady

Jeśli chcemy zapewnić sobie kompleksową ochronę – zarówno przed kradzież, pożarem, wilgocią (w razie np. powodzi), a nawet przed eksplozją i upadkiem z dużej wysokości, warto zainwestować nieco więcej i zakupić sejf, który oferuje pełną ochronę. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze cenne rzeczy będą należycie zabezpieczone zarówno przed zakusami złodziei jak i przed klęskami żywiołowymi czy wypadkami.

Przykłady

3.     <!--[endif]-->Jaki rodzaj zamka?

Postęp technologiczny nie ominął również sejfów. Coraz popularniejsze stają się sejfy z zabezpieczeniem w postaci elektronicznego zamka szyfrowego czy nawet czytnika linii papilarnych. Niezmiennie popularne zamki kluczowe są często używane jedynie jako alternatywna opcja otwierania sejfu omijająca zabezpieczenia elektroniczne. Wart jednak wymienić sobie najczęściej spotykane rodzaje zamków:

- zamek kluczowy – podstawowy i wciąż najczęściej wybierany rodzaj zabezpieczenia dostępu do zawartości sejfu. Główną zaletą zamka kluczowego jest brak potrzeby zapamiętania kodu dostępu jak to ma miejsce w zamkach elektronicznych czy mechanicznych szyfrowych. Z drugiej strony zgubienie klucza lub całego kompletu może wiązać się z bardzo trudnionym dostępem do zawartości sejfu.

- mechaniczny zamek szyfrowy – pozwala na rozszerzenie zabezpieczenia o kod dostępu. Zwiększa bezpieczeństwo, ale wymaga zapamiętania kodu, którego wpisanie opóźnia dostęp do zawartości sejfu.

- elektroniczny zamek szyfrowy to przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa i szybki dostęp do zawartości sejfu dzięki wpisaniu kodu przez klawiaturę. Wraz z zamkiem elektronicznym często stosowany jest równolegle zamek kluczowy co zwiększa bezpieczeństwo, ale wydłuża czas dostępu i poza zapamiętaniem kodu wymusza również posiadanie klucza.

- czytnik linii papilarnych – umożliwia dostęp do zawartości po identyfikacji odcisku palca, który musiał wcześniej zostać dodany do urządzenia. Eliminuje ryzyko „podpatrzenia kodu” czy kradzieży klucza. Najczęściej stosowany jest wraz z innymi rodzajami zamków np. kluczowym i elektronicznym co daje nam potrójną ochronę przed kradzieżą

- czytnik kart magnetycznych – opiera się na zaprogramowaniu posiadanej karty magnetycznej (np. bankomatowej) jako karty umożliwiającej nam dostęp do sejfu. Przydatne rozwiązanie, które nie wymaga kolejnej karty w portfelu czy klucza. Rozwiązanie to jest często stosowane wraz z zamkiem elektronicznym szyfrowym co pozwala nam uzyskać podwójnie chroniony dostęp do zawartości.« powrót