Wideokonferencje w służbie edukacji

2015-03-20


AVer Make Friends – jak wykorzystać wideokonferencje w edukacji

19 marca bieżącego roku odbyło się bezprecedensowe wydarzenie promujące współpracę pomiędzy szkołami z różnych krańców świata. Głównym organizatorem wydarzenia AVer Make Friends był tajwański producent AVer- światowy dostawca rozwiązań dla edukacji, który wraz ze szkołą New Taipei City’s Muncipal Bei Da Senior High School zaprosił do udziału Szkołę Podstawową nr 118 z Wrocławia, a także placówki z Wlk. Brytanii oraz RPA.

Dzięki uprzejmości portalu multimediawszkole.pl oraz wrocławskiej firmy Projekcja Sp. z o.o., Szkoła Podstawowa nr 118 wyposażona została w zestaw do wideokonferencji AVer EVC300, co umożliwiło połączenie z resztą krajów. Wideokonferencja pozwalła wymienić doświadczenia, umożliwić poznanie niuansów kulturowych oraz obyczajowych i spojrzeć na nie przez pryzmat historii. Jednak głównym celem było udowodnienie, że ogromne odległości nie mają dzisiaj znaczenia dla edukacji wyposażonej w odpowiednie narzędzia.

Spotkanie odbyło się w języku angielskim, dzięki czemu dzieciaki z Polski miały również unikalną szanse na sprawdzenie swoich umiejętności językowych w rozmowie z rówieśnikami z Wlk. Brytanii czy RPA, dla których angielski był językiem natywnym.

Każdy kraj miał czas na prezentacje swojej kultury, obyczajów, narodowych potraw czy świąt. Po prezentacji był czas na zadanie pytań, dzięki czemu dowiedzieliśmy się np., że jedzenie żywych ośmiornic w Tajwanie jest popularne jedynie w wąskich kręgach, a najpopularniejsza jest prosta zupa z makaronem (Nuddle Soup). Brytyjczycy obok Królowej i Beatlesów jako symbol narodowy wymienili młodzieżowy zespół One Direction, na co z wielką aprobatą zareagował Tajwan. Szkoła z RPA była za to bardzo zaaferowana trwającymi mistrzostwami świata w krykieta. Prawdziwym hitem był jednak pokaz taneczny oraz wokalny szkoły z Tajwanu, która jako szkoła prowadząca sprawdziła się świetnie - niejednokrotnie powodując szeroki uśmiech na twarzach wszystkich uczestników.  

Podsumowując – dzięki AVer Make Friends uczniowie z różnych części świata otrzymali szanse na pokonanie bariery tysięcy kilometrów i mogli spotkać się na żywo z rówieśnikami z odległych krajów – aby rozmawiać, uczyć się i nawiązywać nowe przyjaźnie. Co więcej, wszyscy uczestnicy, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, wyrazili wielką chęć ponownego spotkania.


Zapraszamy do obejrzenia relacji z wideokonferencji:

wszystkie aktualności